Admissions Header

Academic Staff

Teaching Staff

Department Name Qualification
(Head of) Art & Design Mr Nick Eggleton BA Three Dimensional Design - Ceramics & Metal (Camberwell), PGCE / ATC (Goldsmiths, University of London)
Art & Design Mrs Sharon Duggan BA (Winchester School of Art)
Art & Design Mr Chris Wright BA (Edinburgh)
Art & Design Mrs Jackie Josey City & Guilds Teachers Certificate (Basingstoke)
Business & Economics Mr Dave Miller BA (Nottingham), PGCE
Head of Bright Futures Programme Mrs Bethan Ferguson BA Hons English Language and Literature (Newcastle); Diploma in Careers Education and Guidance (Northumbria)
(Head of) Classics Mrs Primrose Campbell BA (Hons) Modern History (University College London) (MA Classics (Edinburgh), PGCE Cantab, MEd Cantab
Classics Mrs Maddie Bayliss BA (Exeter), PGCE (King's College London)
Classics Mrs Catherine Cowie MA (Oxford), PGCE (Cambridge)
Classics Mrs Sara Radice BA (Hons) History of Art and Architecture (Reading)
(Head of) Computer Science Mrs Sandra Davis BA (Hons) Music (Exeter), MSc Computer Science (Bath), PGCE (Bath Spa)
Computer Science Mrs Wendy Laptain BEd (Hons) (Manchester)
Computer Science Miss Johanna Watkins
(Head of) Drama Mrs Rebecca Houston BA (Goldsmiths), PGCE
Drama Mr David Hallen BA (Hons) Performance Arts (Middlesex), PGCE
Speech & Drama Mrs Melanie Ferris LGSM (Guildhall London) LTCL (Trinity College London)
Drama Technician Mrs Melody Cooper BA (Hons) Theatre Production (Bath Spa)
(Head of) Design & Technology Mrs Suzie McNulty BEd (Hons) Design&Technology (Sheffield Hallam)
Design & Technology Mr Patrick Conner 3D Design (Kent)
Design & Technology Ms Vanessa Scott BA (Hons) 3D Design (Portsmouth), GTP QTS
EAL Mrs Katharine Lay MA (Oxford), PGCE (Winchester), Cert TESOL (Trinity College London)
EAL Ms Angela Parkes BSc (Manchester) Cambridge ESOL
EAL Mrs Sarah Coghlan BSc (Hons) Occupational Therapy (Exeter), MEd TESOL (Western Australia), PGCE, Trinity Cert TESOL, Level 4 Certificate in Education and Training
(Head of) English Mrs Cristina George BA (Hons) English Literature (London), PGCE
English Mrs Katherine Tarring English Literature (York), PGCE
English Mr Tom Pollard BA (Hons) English Literature (Bath Spa), PGCE
English Mr Richard Dain MA English Language and Literature (Oxford), PGCSE (University of London)
English Mrs Miranda Edouard BA German with English (King's College, London), PGCE, BSA Diploma in Boarding Practice; CELTA
English Miss Stella Jones BA (Hons) (Cardiff), PGCE
English Mrs Georgina Lorimer
(Head of ) Food & Nutrition Mr Greg Clarke BSc (Hons) (Bath), PGCE (Bath)
Food & Nutrition Mrs Elana Noppé Bsc Home Economics (Hons) Ed (University of Stellenbosch)
Food & Nutrition Mrs Sarah Jones
(Head of) Geography Mrs Sarah Collishaw BSc (Hons) (University College Swansea), PGCE
Geography Mrs Jackie Morris MA (Bath), BSc (Liverpool), PGCE
(Head of) History Mr Philip Jones BA (Hons) History (Winchester), MA History (Exeter), PGCE
History Mrs Sarah Eggleton MA (Hons) Economic History and Politics (Aberdeen), PGCE
History Miss Julia Miller BA (Hons) (Queen's University Belfast, MEd (Open University), PGCE
History Mr Julian Leang BA (Hons) German with English Literature (King's College London), MA History (University College London)
History of Art Mrs Sara Radice BA (Hons) History of Art and Architecture (Reading)
Librarian Mrs Davina Jones BA (Hons) (Oxford Brookes)
(Head of) Learning Support Mrs Claire Firth BA Education (Open), BSc Psych (Open), MSc SpLD (Southampton)
Learning Support Mrs Arabella Eccles BA Economics and Politics (Exeter), Hornsby Special Educational Needs teaching diploma level 5
Learning Support Mrs Charlotte Palmer BA Psychology (Exeter), MA Ed (Open), PGCE (Kingston), Dip SpLD,
Learning Support Dr Alice Jackman MMath Mathematics (Warwick), MSc Industrial and Environmental modelling (Bristol), PhD Applied Mathematics (Imperial), PGCE (IOE)
Learning Support Dr Jane Miller BSc (Hons) Biology (Sussex), PhD Microbiology (Sussex), PGCE, Level 7 in Dyslexia specialist assessment and support (Southampton)
Learning Support Mrs Hannah Allison-Brown BSc (Hons) Surrey, OCR Level 5 in Specific Learning Differences, PGCE (Bath Spa), Cambridge CELTA
Learning Support Mrs Sally MacMullen
Learning Support Mrs Nicola Fellowes
(Head of) Mathematics Mr Geoff Smith BSc (Hons) (Open), PGCE Secondary Mathematics (Open)
Mathematics Mrs Amanda Bacon BSc (Hons) Mathematics with Geography (Southampton), PGCE
Mathematics Mr David Roberts BSc (Hons) Mathematics (Warwick), PGCE, M.Ed
Mathematics Mrs Amy Byam BA (Hons) Economics (Greenwich), PGCE Secondary Maths (Open)
Mathematics Mrs Rachel Stratton BSc (Hons) (Exeter), PGCE
Mathematics Mrs Lynn Jones
(Head of) Modern Languages Mrs Natalie Monediere BA (Hons) French and Sociology (Reading) PGCE (Oxford)
Modern Languages Mrs Reyes Avila Cabrera Diplomatura English Studies (University of Alicante), BSA Boarding Diploma
Modern Languages Mrs Charlotte England BA French and History (Warwick) PGCE French (Exeter)
Modern Languages Mrs Nicola Daubeney BA (Exeter), PGCE (Cambridge)
Modern Languages Mrs Laura Danieli BA MA (Venice University), PGCE (International Nottingham), PGCE MFL (Southampton)
Modern Languages Mrs Rosita Dain BA Spanish Language and Literature (Universidad Católica de Valparaíso), Teacher of Spanish qualification (Universidad Católica de Valparaíso), PGCE (Southampton)
Modern Languages Ms Emmanuelle Bally BA History (Université de Lille 3)
Modern Languages Sr Jose-Manuel Verdu Cortes Diplomado (Alicante)
Modern Languages and Learning Support Mrs Annabel Frost
Director of Music Mr Robin Highcock BMUs (London)
Assistant Director of Music Mrs Olivia Sparkhall BA (Dunelm), PGCE (Cantab)
School Accompanist Ms Alexandra Standing DipABRSM BMus(Hons) MA
Director of Sport Mr Hamish Morton BSc (Hons) Sport Sciences (Coventry) , MA Sport Development (Gloucestershire)
Physical Education Mrs Sarah Pokai BA (Brighton) QTS
Physical Education Mrs Leslie Banks BA (Wagner College, New York), PGCE, QTS (Buckingham)
Physical Education Mr Jamie Powell MA (Nottingham Trent)
Physical Education Mrs Sarah Robertson BA (Hons), QTS
Physical Education Mr Sam Pannell BSc (Hons) Applied Sport and Exercise Science (Brunel University), QTS (GTP pathway, Essex Teacher Training)(Essex)
Physical Education Mrs Susannah Harvey BEd (Hons) (Exeter)
Physical Education Miss Chelsea Nasmyth-Miller
LTA Tennis Coach Ms Joan Caplen
LTA Tennis Coach Mrs Janie Melhuish
Tennis Coach Mrs Ella Barron
Swimming Mrs Karen Addison
PSHCEE Mrs Sarah Eggleton MA (Hons) Economic History and Politics (Aberdeen), PGCE
PSHCEE Mrs Bethan Ferguson BA (Newcastle)
PSHCEE Mrs Vicky Wilson BSc Applied Social Science (London Metropolitan) BA Social Work (Leeds Beckett), PGCert Professional Practice in Boarding Education (Roehampton)
PSHCEE Miss Shannon Flynn BSc (Hons) Psychology (Warwick) PGCE (Buckingham)
PSHCEE Mrs Jenny Price BA (Durham), PGCE (Cambridge)
Psychology Mrs Stephanie Forward BSc (Hons) Psychology (Birmingham), MSc Environmental Studies (ILAS, University of London), Cert Ed (Portsmouth), PGCE
Psychology Miss Shannon Flynn BSc (Hons) Psychology (Warwick), PGCE (Buckingham)
(Head of) Religious Studies Dr Rachel Lidgett BA (Hons), PhD (Birmingham), GTP QTS (King Edward VI Camp Hill Girls School and Newman University)
Religious Studies Mrs Laura Danieli BA MA (Venice University), PGCE (International Nottingham), PGCE MFL (Southampton)
Religious Studies Mrs Catherine Cowie MA (Oxford), PGCE (Cambridge)
Religious Studies Rev'd Becky Ayers-Harris BA (Hons) Theology (Nottingham), PGCE (Birmingham)
(Head of) Science Dr Clinton Thrower BSc (Hons) (Plymouth), MSc (Dis) (Exeter), PhD (Manchester)
(Head of) Biology Dr Bernadette Medany BSc Environmental Biology (London), PhD (Nottingham), PGCE (Loughborough), MCIEA, PGCE
(Head of) Physics Mr Rob Pocklington BEng Acoustical Engineering (ISVR, Southampton), PGCE (Bath)
(Head of) Chemistry Dr Claire Parker BSC (Hons) Environmental Chemistry (Edinburgh), PhD Biochemistry (Edinburgh), PGCE
Science Dr Chris Hillman MPhys, PhD Physics (Southampton)
Science Mr William Hutchinson MPhys Physics (Southampton), PGCE
Science Mrs Anna Thommesen MA Natural Sciences, (Cambridge)
Science Mrs Laura Mitchell MA Biological Sciences (Oxon) PGCE (Oxford)
Science Mr Richard Ingram BSc M Med Sci (Queen's Belfast), PGCE (Southampton)
Biology & Chemistry Dr Lisa Arrowsmith BVSc, MRCVS (Liverpool), PGCE (Open)
Science Ms Joan Hwa Day
(Head of) Geology Mr Jack McNulty BSc Geological Sciences (Leeds), MSc Mineral Exploration and Mining Geology (Leicester), PGCE
Technicians Ms Andrea Willis
Mrs Parressa Meikle
Miss M Llewellin BA (ANU) MArchSci (ANU)
Resident Graduate Assistant - Prep Miss Caitlin Bannister
Resident Graduate Assistant - Senior Miss Katie Palmer-Reid
calendardiamondgodolphin-markrsssplashui-chevronui-closeui-facebookui-home-logo-xmasui-left-arrowui-left-chevronui-right-arrowui-right-chevronui-searchui-twitterui-youtube